Decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej stajesz przed wyborem formy jej opodatkowania. Na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, ryczałtem ewidencjonowanym czy kartą podatkową? Mimo czterech wariantów wyboru, w praktyce przedsiębiorcy wahają się pomiędzy dwoma z nich i zadają sobie pytanie: ryczałt czy vat? Indywidualna sytuacja każdego przedsiębiorcy wymaga rozpatrzenia korzyści tylko w perspektywie własnego biznesu, bez porównywania jak to wygląda u innych przedsiębiorców. W dzisiejszym artykule przedstawimy te dwie formy opodatkowania oraz odpowiemy na pytania:
- Kiedy warto opodatkować działalność w formie ryczałtu?
- Kiedy warto opodatkować działalność podatkiem VAT?
- Czy obie formy mogą występować jako jeden podatek?
Ryczałt czy VAT – kiedy warto opodatkować działalność w formie ryczałtu?
W ryczałcie stawki podatku zależą od rodzaju prowadzonej działalności i wahają się od 2% do 20%. Podstawę opodatkowania stanowi osiągnięty przychód. W związku z tym nie masz możliwości pomniejszenia go o koszty jego uzyskania. Ta forma opodatkowania opłaca się przedsiębiorcom, którzy nie ponoszą znacznych kosztów związanych z prowadzeniem działalności. W praktyce ryczałt polega na wpłacaniu stałej stawki podatkowej w zależności od wykonywanej działalności. Dotyczy jedynie przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą indywidualnie lub w formie spółki osobowej oraz pozwala prowadzić uproszczoną księgowość.
Należy pamiętać, że w przypadku opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie będziesz mógł:
- rozliczyć się wspólnie z małżonkiem,
- skorzystać z preferencyjnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dzieci,
- wygenerować straty podatkowej, nawet gdy twoje wydatki znacznie przekraczają osiągane przychody.
Poza wymienionymi powyżej ograniczeniami, ustawa przewiduje kolejne. Wyklucza między innymi tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie:
- prowadzenia aptek;
- udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów);
- kupna i sprzedaży wartości dewizowych;
- prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie niektórych wolnych zawodów;
- świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy (m.in. reklamowe, finansowe, detektywistyczne i ochroniarskie, wykonywania fotografii reklamowych i podobnych);
- handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
- wytwarzania wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Wybierając sposób rozliczenia się z podatku dochodowego wybieramy pomiędzy ryczałtem, kartą podatkową, skalą podatkową a podatkiem liniowym. Podatek VAT jest natomiast innym rodzajem podatku, o którym piszemy poniżej.
Podsumowanie – wady i zalety ryczałtu
Zalety ryczałtu:
- stosunkowo niskie stawki podatku;
- pozwala na prowadzenie księgowości w uproszczonej formie;
- możliwość rozliczania ryczałtu za okresy kwartalne (po spełnieniu określonych warunków).
Wady ryczałtu:
- brak możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodu;
- brak możliwości rezygnacji z ryczałtu w ciągu roku;
- nie ma możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub skorzystania z preferencyjnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Ryczałt czy VAT – kiedy warto opodatkować działalność podatkiem VAT?
Bez względu na podjętą decyzję o rozliczaniu się z podatku dochodowego z Urzędem Skarbowym musimy podjąć decyzję o tym, czy zostaniemy czynnym podatnikiem VAT, czy też będziemy korzystać w tym zakresie ze zwolnienia.
Trzeba bowiem wiedzieć, że ryczałt i VAT to dwa odrębne podatki. Ryczałt oblicza się na podstawie przychodów, VAT natomiast to podatek który niejako zwiększa kwotę należności określonych towarów i usług.
Aby z niego skorzystać ustawa przewiduje roczny limit obrotów w roku podatkowym – 200 000 zł lub zwolnienia przedmiotowe, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Rejestracji dla celów VAT nie podejmuje przedsiębiorca, który zajmuje się m.in. usługami:
- w zakresie opieki medycznej, służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawie towarów i świadczeniu usług ściśle z tymi usługami związanymi, wykonywanym w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze;
- transportu sanitarnego;
- nauczania języków obcych;
- w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe;
- ubezpieczeniowymi, usługami reasekuracyjne i usługami pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługami świadczonymi przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji;
- powszechnymi usługami pocztowymi świadczonymi przez operatora obowiązanego do świadczenia takich usług, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.
Jeśli jako przedsiębiorca nie jesteśmy uprawnieni do skorzystania z ww. zwolnień – gdy limit obrotów przekracza 200 000 zł lub nie prowadzimy działalności wymienionej powyżej – powinniśmy zarejestrować się jako czynny podatnik VAT w Urzędzie Skarbowym.
Osoby decydujące się na opodatkowanie VAT muszą pamiętać o prowadzeniu księgowości w formie Księgi Przychodów i Rozchodów lub księgach rachunkowych. Trzeba tutaj co miesiąc obliczać należną zaliczkę na podatek i wpłacać ją w Urzędzie Skarbowym. Można także wybrać płatności kwartalne.
Podsumowanie – kiedy warto opodatkować działalność podatkiem VAT?
Podobnie jak przy wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania, tak i bycie czynnym podatnikiem VAT ma swoje lepsze i gorsze strony.
Czynnym podatnikiem VAT warto być gdy:
- dokonuje się sprzedaży przede wszystkim dla podmiotów, które również są czynnymi podatnikami VAT;
- sprzedaż będzie opodatkowana stawką poniżej 23% VAT, a zakupy stawką 23%;
- planujemy duże inwestycje – nadwyżka VAT naliczonego (od zakupów) zostanie wówczas zwrócona i może stanowić źródło polepszenia sytuacji finansowej firmy.
Ze zwolnienia VAT warto skorzystać gdy:
- dokonuje się sprzedaży przede wszystkim na rzecz podmiotów niebędących VAT-owcami, np. handel detaliczny;
- przedsiębiorca nie planuje dokonywać znacznych wydatków.
Czy obie formy mogą występować jako jeden podatek?
Tak jak wspominaliśmy, opodatkowanie ryczałtem oraz opodatkowanie VAT-em to dwa niezależne od siebie podatki, ale często spotykanym rozwiązaniem jest także połączenie jednego podatku z drugim. Możemy spotkać się z dwoma rozwiązaniami: ryczałt + czynny podatnik VAT lub ryczałt + zwolnienie z VAT.
Ryczałt czy VAT – podsumowanie
Opłacalność jednej lub drugiej formy opodatkowania zależna jest od indywidualnej sytuacji każdego przedsiębiorcy. Domagają się oni bardzo często odpowiedzi na pytanie: ryczałt czy VAT? Jednak nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie nie znając profilu przedsiębiorstwa, jego potencjalnych zysków i kosztów oraz wielu innych czynników wpływających na wysokość opodatkowania.