Polski Ład: jakie korzystne zmiany czekają na przedsiębiorców?

Polski Ład to, jak sami ustawodawcy wskazują, jeden z największych od wielu lat projektów dotyczących zmian w systemie podatkowym. Jego głównym założeniem jest to, aby w portfelach Polek i Polaków (zarówno osób zatrudnionych “na etacie”, jak i prowadzących własne przedsiębiorstwa) pozostało jeszcze więcej pieniędzy. Ale czy ostateczne wyniki jego wdrożenia na to wskazują?

W tym artykule przyjrzymy się, jak Polski Ład wygląda w praktyce i co tak naprawdę zyskają polskie firmy. Czytaj do końca i dowiedz się “czy” oraz “w jaki sposób” skorzysta na tym również Twoje przedsiębiorstwo.

Pozytywne zmiany dla firm korzystających z zasad ogólnych

Zdecydowanie największe pozytywne zmiany czekają na przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Do kluczowych korzyści, jakie mogą zauważyć już w pierwszych miesiącach funkcjonowania tzw. Nowego Ładu, zaliczamy:

  • Wyższą kwotę wolną od podatku

Dotychczasowy próg wynosił zaledwie 3091 złotych, co w praktyce oznaczało, że w kieszeni każdego takiego przedsiębiorcy zostawało dodatkowo niewiele ponad 525 złotych rocznie.

Wraz z wejściem w życie Nowego Ładu, kwota ta została podniesiona aż do 30 000 złotych, co automatycznie przekłada się na oszczędności podatkowe sięgające nawet 5100 złotych na rok.

  • Zmianę progów podatkowych

Istotnej modyfikacji uległ również próg podatkowy, który do końca 2021 roku wynosił 85 528 złotych. Jeśli przedsiębiorca przekroczył tę kwotę – wszystkie dochody powyżej były oprocentowane wyższą stawką – 32%.

W Nowym Ładzie obowiązujący próg został podniesiony aż do 120 000 złotych rocznie, co oznacza kolejne oszczędności wynoszące około 5000 złotych na rok.

Korzyści dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem ewidencjonowanym

Warto pamiętać, że wdrożenie Nowego Ładu niesie również pewne pozytywne zmiany dla firm rozliczających się na zasadach ryczałtu. W tej materii jedną z kluczowych zalet nowego systemu podatkowego jest istotna zmiana stawek podatkowych.

Obecnie stawki ryczałtu (po wdrożeniu zmian) kształtują się na następujących poziomach: 17%, 15%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%, co oznacza, że większość z nich została obniżona o kilka punktów procentowych.

Zalety Polskiego Ładu wobec spółek

Kolejną grupą przedsiębiorstw, które mogą skorzystać na wprowadzeniu Polskiego Ładu, są spółki. W tym obszarze na szczególną uwagę zasługuje liberalizacja tzw. estońskiego CITu, dzięki któremu firmy płacą podatek dochodowy dopiero wtedy, gdy jest on wypłacany jako zysk. Jeżeli jest inwestowany – firma nie ponosi z tego tytułu żadnych obciążeń związanych z podatkiem dochodowym.

Do innych interesujących ulg należą te związane z Badaniami i Rozwojem, ulga IP BOX, a także wejściem na GPW.

Chcesz wiedzieć, że Twoja firma również zyska na Nowym Ładzie?

Nie masz 100-procentowej pewności, czy wdrożone zmiany okażą się dla Twojego przedsiębiorstwa pozytywne? Czy też odwrotnie – obawiasz się znacznego pogorszenia stanu swoich finansów?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoja firma zyskała (lub też jak najmniej straciła) na Polskim Ładzie – skorzystaj z naszych usług księgowych. Wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści dokładnie zapoznają się ze specyfiką Twojego przedsiębiorstwa, aby na tej podstawie zaproponować konkretne i najbardziej opłacalne działania.

Komentarze