Składka zdrowotna 2022. Ile zapłacisz? Opis zmian w Polskim Ładzie.

Wdrożenie Polskiego Ładu przyniosło wiele zmian w prawie, podatkach, jak i szeregu innych obszarów funkcjonowania naszego państwa. Warto pamiętać, że ta największa od kilkudziesięciu lat rewolucja wywołała również istotne modyfikacje związane ze sposobem naliczania oraz opłacania składki zdrowotnej.

Jak od 1 stycznia 2022 roku kształtują się jej stawki? Kto oraz ile musi płacić, aby wywiązać się z tego zobowiązania w nowej formie? O tym wszystkim przeczytasz w dalszej treści tego artykułu. Serdecznie zapraszamy!

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – co się zmieniło po wprowadzeniu Polskiego Ładu?

Głównymi zmianami, które dotknęły praktycznie wszystkich polskich przedsiębiorców, są te związane ze sposobem naliczania składek zdrowotnych. Co za tym idzie – wiążą się również z istotną zmianą kwot, które trzeba odprowadzać na rzecz ZUSu.

Ile wynosi składka zdrowotna na działalności gospodarczej?

Dokładna wysokość miesięcznego zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest uzależniona od tego, na jakich zasadach rozlicza się dane przedsiębiorstwo. Bowiem inne zasady obowiązują wobec skali podatkowej i tzw. liniówki, inne dla ryczałtowców, a także zgoła inne dotyczą firm, które postanowiły rozliczać się za pomocą karty podatkowej.

Składka zdrowotna a skala podatkowa i podatek liniowy

Firmy, które zadecydowały, aby rozliczać się przy użyciu skali podatkowej lub podatku liniowego, zapłacą składkę zdrowotną liczoną jako określony procent od ich dochodu.

  • W przypadku przedsiębiorstw pozostających na skali podatkowej – będzie to 9%.
  • Firmy, które zdecydowały się na liniówkę zapłacą z kolei 4,9%.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się więc wydawać, że podatek liniowy jest zdecydowanie lepszą opcją. Jednak warto wiedzieć, że pomimo wyższej składki zdrowotnej, osobny rozliczającej się za pomocą tzw. skali mają nie tylko niższy podatek dochodowy (17 zamiast 19 procent), ale mogą również liczyć na szereg dodatkowych ulg, których nie da się zastosować w przypadku liniówki. 

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wraz z Polskim Ładem wprowadzono także minimalną składkę, która wynosi około 270 złotych miesięcznie. Oznacza to, że przedsiębiorstwa, które osiągną mniejszy dochód lub wygenerują stratę – i tak będą musiały odprowadzić część swoich pieniędzy do ZUSu.

Składka zdrowotna w ryczałcie ewidencjonowanym

Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie tzw. ryczałtu ewidencjonowanego również doczekali się istotnych zmian. W ich przypadku wysokość składki zdrowotnej przez cały rok jest taka sama. Miesięczna kwota, którą należy zapłacić, jest wyliczana na podstawie rocznych przychodów.

W ten sposób składka zdrowotna przy ryczałcie ewidencjonowanym może wynosić:

  • 60% przeciętnego wynagrodzenia – dla przedsiębiorców osiągających przychód roczny do 60 000 złotych. W roku 2022 będzie kwota około 340 złotych / miesiąc.
  • 100% przeciętnego wynagrodzenia – dla przedsiębiorców osiągających przychód roczny do 300 000 złotych. W roku 2022 będzie kwota około 560 złotych / miesiąc.
  • 180% przeciętnego wynagrodzenia – dla przedsiębiorców osiągających przychód roczny powyżej 300 000 złotych. W roku 2022 będzie kwota około 1000 złotych / miesiąc.

W przypadku tej formy opodatkowania zauważalnej zmianie uległy również progi oraz stawki podatku dochodowego. Jednak to już temat na zupełnie inne artykuł.

Składka zdrowotna w przypadku karty podatkowej

Osoby rozliczające swoje firmy za pomocą karty podatkowej muszą opłacać składkę zdrowotną, która jest liczona na podstawie wynagrodzenia minimalnego. W tym przypadku jej wysokość wynosi 9%, czyli w tak, jak w przypadku podatku liniowego. W bieżącym roku jest to około 270 złotych miesięcznie.

Chcesz sprawdzić, jaka forma opodatkowania sprawdzi się w przypadku Twojej firmy?

Już teraz zachęcamy Cię do skorzystania z usług księgowych świadczonych przez naszą firmę. Doświadczeni specjaliści wnikliwie sprawdzą Twoje przedsiębiorstwo i na tej podstawie przygotują dla Ciebie gotowy pakiet rozwiązań. Pamiętaj, że z chęcią zajmiemy się również świadczeniem kompleksowego wsparcia, które pozwoli Ci rozwijać Twoją działalność.

Komentarze