Rozliczanie metodą liniową – czy warto? Sprawdź wady i zalety “liniówki”.

Podatek liniowy to jedna z kilku dostępnych w Polsce form opodatkowania. Aby prowadzić firmę, niezbędne jest wybranie jednej z nich. W tym poradniku skupimy się na tym, kto może skorzystać właśnie z takiej formy, dla kogo będzie to opłacalne i jakie są plus i minusy podatku liniowego.

Prowadzisz firmę? Sprawdź, na czym polega rozliczenie metodą liniową. Kiedy warto wybrać właśnie taką formę opodatkowania? Oto poradnik, który rozwieje Twoje wątpliwości.

Czy jest podatek liniowy i kto może z niego skorzystać?

Podatek liniowy to forma opodatkowania, która jest przeznaczona dla tych, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. W każdym roku podatkowym przedsiębiorca powinien zadeklarować wybór odpowiedniej formy opodatkowania do 30 kwietnia. Jeśli działalność gospodarcza została otwarta później, to również powinien dostarczyć druk CEIDG-1 do najbliższego urzędu. Co ważne, obecnie przepisy pozwalają na zmianę wyboru formy podatkowej także w ciągu roku. Wystarczy złożyć odpowiedni druk do 20. dnia miesiąca w kolejnym miesiącu od osiągnięcia pierwszego przychodu.

Podatek potocznie zwany „liniówką” wynosi zawsze 19%. W porównaniu do stawek podatku, który obowiązuje podatników, którzy zadeklarowali zasady ogólne i wynosi od 17 do 32%, podatek liniowy wypada korzystniej. Jednak nie zawsze tak jest. W dalszej części tekstu sprawdzisz, jakie dochody trzeba osiągać, by  podatek liniowy był opłacalny.

Kiedy podatek liniowy jest opłacalny?

Nie każda działalność gospodarcza rozliczana według podatku liniowego będzie opłacalna. Taka forma opodatkowania najkorzystniejsza jest wtedy, gdy roczny dochód przekracza 120 tys. zł. Ponadto, wybierając „liniówkę”, osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna rozliczać się bez współmałżonka. Ulgi z powodu samotnego wychowywania dzieci w tym przypadku nie przysługują. Są one dostępne dla tych rodziców, którzy korzystają ze skali podatkowej. Dodatkowo wybierając podatek dochodowy liniowy, trzeba liczyć się również z brakiem możliwości odliczenia ulgi na internet.

Ważną kwestią, podczas wyboru podatku liniowego jest także posiadanie dodatkowych źródeł dochodu, na przykład w postaci umowy o pracę. Wówczas z większości ulg można skorzystać, rozliczając dochód z etatu, ale konieczne jest złożenie dwóch deklaracji rocznych.

Kto nie powinien korzystać z podatku liniowego?

A zatem jeśli jesteś rodzicem samotnie wychowującym dzieci, działalność gospodarcza jest Twoim jedynym źródłem utrzymania, a Twoje przychody są niższe niż 120 tys. zł. w skali roku, nie wybieraj podatku liniowego, ponieważ nie będzie on dla Ciebie nieopłacalny.

Nie możesz skorzystać z podatku dochodowego liniowego, również wtedy, gdy prowadzisz działalność, która świadczy usługi w tym samym roku podatkowym dla obecnego pracodawcy lub poprzedniego pracodawcy.

Co zyskujesz, wybierając podatek liniowy?

Pomimo tego, że podatek liniowy ma stałą wysokość, to w odróżnieniu od ryczałtu możesz uwzględnić poniesione koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Dzięki temu miesięczny podatek, który należy uiścić do Urzędu Skarbowego, będzie znacznie mniejszy. W skali roku ta suma może być całkiem pokaźna. I właśnie dlatego podatek liniowy jest lepszy od ryczałtu. Wielu właścicieli firm uważa, że jest on również lepszy od klasycznej książki podatkowej, ponieważ prowadzenie rozliczeń, dzięki stałej stawce jest łatwiejsze.

Zastanów się i dokonaj analizy własnej firmy, by podjąć właściwą decyzję. Najlepsza forma opodatkowania to zawsze ta, która pozwala obniżyć kwotę płaconych podatków do minimum.

Skorzystaj z usług wirtualnego biura, które może zająć się rozliczaniem Twojej firmy już od jutra!

Bez względu na to, jaka forma opodatkowania jest dla Ciebie najbardziej opłacalna, eksperci z rachunkowości zajmą się Twoją firmą. Wykorzystaj nasze doświadczenie i zadbaj o prawidłowe rozliczanie firmy, terminowe składanie deklaracji i zajmij się tym, co naprawdę lubisz. Poznaj nasze wirtualne biuro, w którym doradcy chętnie dopełnią za Ciebie wszystkie formalności. Z nami prowadzenie działalności gospodarczej to czysta przyjemność!

Komentarze