WYNAJEM SAMOCHODU FIRMOWEGO A ODLICZENIE VAT. CO Z VAT-26

Wynajem samochodu firmowego a VAT-26. Kiedy trzeba wypełnić ten druk?

Każda współczesna firma dysponuje autami osobowymi. Jednak coraz częściej zamiast zakupu, właściciele firm decydują się na ich wynajem. Czasem jest to rozwiązanie chwilowe, w innych przypadkach skuteczne i bezproblemowe korzystanie z floty na dłuższą metę. Dla tych, którzy zdecydowali się na świadczenie takich usług, rozliczanie kosztów najmu auta nie zawsze jest oczywiste. Sprawdź, w jaki sposób odliczyć podatek z wynajmu i samochodu firmowego i do czego jest niezbędny druk VAT-26.

Twoja firma trudzi się wypożyczaniem aut? Wynajem samochodu firmowego a VAT-26. Czy wiesz, kiedy trzeba wypełnić ten druk?

Wynajem samochodu firmowego a VAT-26 – obowiązek przedsiębiorcy

W świetle obowiązującego w Polsce prawa każdy przedsiębiorca, który posiada auto na wynajem, jest zobowiązany do wypełnienia druku VAT-26 w najbliższym urzędzie skarbowym. Druga kwestia dotyczy obowiązku prowadzenia kilometrówki, jeśli chce się nabyć prawo do pełnego odliczenia VAT-u z tego tytułu. Takie przepisy mają na celu wyeliminowanie przedsiębiorców, którzy korzystają z aut na własne potrzeby i z tego tytułu mogliby zmniejszać kwotę płaconego podatku.

Prowadzenie niezbędnej dokumentacji związanej z wynajmem auta jest postrzegane jako kłopotliwe i czasochłonne. Z tego powodu ustawodawca przewiduje sytuacje, w których przedsiębiorca posiadający auto na wynajem, jest z tego zwolniony.

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, zamieszczoną w artykule 86 ust. 5 z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu są zwolnieni:

● przedsiębiorcy, którzy mają auta do odsprzedaży,
● producenci z branży motoryzacyjnej, którzy sprzedają własne produkty,
● firmy, które wynajmują auta na podstawie umowy dzierżawy lub najmu, jeśli wynajem odpłatny aut stanowi przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej.

Powyższe sytuacje umożliwiają odliczenie podatku VAT w wysokości 100 procent bez konieczności zgłaszania auta firmowego do urzędu skarbowego.

Wynajem samochodu a VAT w praktyce. Jak uniknąć problemów z US?

Pomimo tego, że obowiązujące prawo dokładnie opisuje przypadki, w których przedsiębiorca jest zwolniony z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, to urzędnicy owo prawo interpretują skrajnie różnie. Zdarzały się już przypadki, że ustawa była interpretowana w taki sposób, by maksymalnie zmniejszyć liczbę firm, które mogą z tego ułatwienia skorzystać.

W takiej sytuacji dla własnego bezpieczeństwa oraz wykluczenia wszelkich komplikacji warto wystąpić o interpretację ustawy do właściwego dla prowadzonej działalności gospodarczej urzędu skarbowego. Są bowiem przypadki, w których urzędnicy traktowali dowóz wynajmowanego samochodu pod adres klienta oraz odbiór jako cele inne, niż podane w ustawie. A to, ich zdaniem dyskwalifikowało przedsiębiorcę ze skorzystania z tego ułatwienia.

Podsumowanie: czy warto korzystać z ułatwień podczas wynajmu samochodu firmowego i zrezygnować z druku VAT-26?

Polskie prawo jest dość zawiłe i często dochodzi do zmian w poszczególnych ustawach. Czasem to, co miało ułatwić funkcjonowanie podatnikom, sprawia, że prowadzenie firmy jest znacznie trudniejsze. Z tego powodu warto korzystać z opcji interpretacji prawa w danym urzędzie skarbowym. Ponadto, jeśli pojawiają się trudności w rozliczaniu kilometrówki, każdy przedsiębiorca może korzystać z usług profesjonalnej firmy księgowej, która dokona wszelkich
formalności zgodnie z oczekiwaniami urzędników. To sprawdzony sposób na bezkolizyjną współpracę z urzędem skarbowym i legalne prowadzenie działalności gospodarczej w świetle obowiązujących przepisów prawnych.

Jeśli chcesz prowadzić działalność gospodarczą bez stresu, skontaktuj się z naszymi przedstawicielami. All Service to miejsce, w którym każdy przedsiębiorca znajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania, by odzyskać radość z pracy zawodowej. Po więcej praktycznych porad zajrzyj na naszego bloga.

Komentarze