Jak wybrać pierwszą księgowość?

Jak wybrać pierwszą księgowość i na co zwrócić szczególną uwagę?

Każdego roku ilość zmian i nowych przepisów podatkowych spędza sen z powiek każdemu przedsiębiorcy, a zwłaszcza temu początkującemu. Często zakładając swoją pierwszą działalność, bardzo atrakcyjna wydaje się opcja samodzielnego prowadzenia księgowości, ale czy na pewno tak jest? Zastanów się ile nerwów i cennego czasu mógłbyś zaoszczędzić, zlecając prowadzenie księgowości profesjonalnej osobie lub firmie?
Jednak, przy wyborze odpowiedniego biura rachunkowego jest też parę ważnych kwestii, o których trzeba pamiętać — przecież to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmuje przedsiębiorca podczas uruchamiania swojego biznesu!

Na co zwrócić największą uwagę?

✔ Przede wszystkim, na odpowiednie kwalifikacje księgowej. Obecnie nie ma potrzeby posiadania specjalnych certyfikatów, a biuro rachunkowe może otworzyć każdy, jednak warto skontrolować, czy konkretna osoba, która ma zająć się naszymi sprawami księgowymi, ma odpowiednie kwalifikacje. Przydatne będą informacje o tym, czy dana osoba posiada wykształcenie wyższe w tym właśnie obszarze, a także, czy regularnie bierze udział w różnego rodzaju szkoleniach z zakresu księgowości.

✔ Po drugie, należy sprawdzić, czy dane biuro rachunkowe posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które chroni klienta przed ewentualnymi błędami takiego biura. Dodatkowo warto dowiedzieć się, czy jest to rozszerzona polisa oraz jaka jest jej wysokość. Musisz pamiętać również, że to Ty odpowiadasz przed organami za popełnione błędy, a dopiero później możesz ubiegać się o odszkodowanie od księgowości.

✔ Następnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest zakres świadczonych usług oraz sama organizacja biura. Zazwyczaj standardowa usługa obejmuje wyliczenie podatków i wysyłkę deklaracji do urzędów. Natomiast są również takie biura rachunkowe, które w zakresie swoich usług, mają dodatkowo doradztwo podatkowe, pomoc prawną, wsparcie przy zakładaniu firmy, a nawet reprezentowanie w urzędzie.

✔ Kolejną ważną kwestią jest rozpoznanie jaką pozycję na rynku ma to konkretne biuro, na które chcemy się zdecydować. Mogłoby się wydawać, że prestiżowe, duże biura rachunkowe będą najlepszą opcją. Jednak, patrząc na tą sytuację z drugiej strony trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy duże biuro spełni nasze indywidualne wymagania i czy będzie dostosowane do naszych potrzeb? W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby sprawdzenie opinii znajomych, na rzetelnych stronach internetowych, czy portalach społecznościowych.

✔ Ostatnią równie ważną kwestią jest cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za świadczone usługi. Nie jest tajemnicą, że wysoka cena nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością usług i odwrotnie sytuacja wygląda tak samo. Jedno jest pewne, przy wyborze biura rachunkowego nie możemy kierować się jednoznacznie ceną. Warto również ustalić, czy nie będą nas obowiązywały jakieś dodatkowe opłaty, o których wcześniej nie było mowy.

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego wiąże się z dokładnym przeanalizowaniem ofert, które są dostępne na rynku. W pierwszej kolejności należałoby jednak przemyśleć i sprecyzować czego tak naprawdę oczekujemy od księgowej i jakie usługi są dla nas niezbędne.

Jeśli chcesz uzyskać szczegółowe informacje o naszej ofercie – skontaktuj się z nami już dziś!

Komentarze