Wszystko, co trzeba wiedzieć o NIP-8, UPL-1 i VAT-R. Wzory dokumentów do pobrania.

Prowadzisz firmę? Znasz swoje prawa i obowiązki wobec fiskusa? Świetnie! Pamiętaj również o tym, że są sytuacje, w których należy dokonać zmian w danych firmy lub przekazać komuś pełnomocnictwo. Jednak, aby takie zmiany wdrożyć zgodnie z prawem, należy wykorzystać wprowadzone przez ustawodawcę druki. Do najczęściej wybieranych dokumentów zalicza się druk NIP-8, UPL-1 oraz VAT-R. Sprawdź, kiedy trzeba wypełnić dany druk, i pobierz aktualny wzór formularza z pewnego źródła.

Sprawdź, kiedy trzeba złożyć NIP-8, UPL-1 oraz VAT-R, i pamiętaj o swoich obowiązkach wobec fiskusa!

NIP-8

Ten formularz umożliwia we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym złożenie zgłoszenia o założeniu spółki z o.o. Druk NIP-8 wykorzystuje się w również w celu aktualizacji danych. Sam dokument należy wypełnić już po rejestracji podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeśli spółka będzie zobowiązana do płacenia składek, to na złożenie formularza NIP-8 jest 7 dni. Jeśli zarząd spółki z o.o. zdecydował o tym, że nie będzie płatnikiem składek, to na złożenie stosowanego formularza ma 21 dni.

Za niedopełnienie tego obowiązku w określonym przez ustawodawcę terminie zarząd spółki zostanie ukarany grzywną, co jest zgodne z artykułem 81 § 1 pkt 1 Kodeksu karnego skarbowego. Wysokość kary jest uzależniona od decyzji sądu i może wynosi nawet dwudziestokrotność minimalnego wynagrodzenia.

NIP-8 do pobrania — wykorzystaj aktualny druk, by dopełnić niezbędnych formalności i uniknąć kary.

UPL-1

Ten druk to dokument, który pozwala na przekazanie upoważnienia najczęściej dla biura rachunkowego, by mogło ono składać obowiązkowe deklaracje podatkowe w imieniu swojego klienta. Ten formularz powinny wypełnić również osoby, które są uprawnione do prowadzenia firmy w imieniu przedsiębiorcy. Najlepszym momentem na złożenie UPL-1 jest czas przed pierwszym formalnie złożonym dokumentem przez pełnomocnika. A więc: najpierw złożenie druku UPL-1, a później podpisywanie dokumentów w imieniu szefa lub prezesa. Co ważne, złożenie tego dokumentu we właściwym dla firmy urzędzie skarbowym jest zwolnione z konieczności ponoszenia opłaty skarbowej. Dokument możesz złożyć na stronie www.gov.pl lub osobiście w urzędzie.

UPL-1 do pobrania — tutaj możesz pobrać aktualny druk tego dokumentu.

VAT-R

Trzeci, jakże niezwykle ważny dokument umożliwia podatnikowi zarejestrowanie się jako czynny podatnik VAT lub jako podatnik VAT zwolniony z podatku na mocy ustawy. Ten druk daje również możliwość rejestracji bądź też aktualizacji danych związanych z odprowadzaniem podatku od towarów i usług.

Pamiętaj, że wszystkie zgłoszenia oraz aktualizacje danych należy podać jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań, które podlegają podatkowi VAT. Jeśli firma zmienia sposób rozliczeń i rezygnuje ze zwolnienia z podatku VAT powinna zaznaczyć zmiany na druku VAT-R najpóźniej przed pierwszym dniem miesiąca, w którym chce zrezygnować ze zwolnienia.

VAT-R do pobrania (← tutaj proszę podlinkować właściwy załącznik)

Podsumowanie: skorzystaj z aktualnych wzorów ważnych dokumentów!

Pamiętaj, że na wymienionych drukach zawsze wypełnia się pola oznaczone jasnym kolorem. W przypadku wypełniania dokumentów ręcznie należy pisać tylko literami drukowanymi. Kopię każdego złożonego wniosku zawsze należy dołączyć do dokumentacji firmowej. I to bez względu na to, czy oryginał został złożony w urzędzie osobiście, czy też online. Dbanie o terminowość oraz dopełnianie wszelkich formalności to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Poza tym tylko skrupulatne prowadzenie księgowości oraz znajomość obowiązujących przepisów może uchronić przedsiębiorcę przed karą grzywny.

Jeśli zależy Ci na tym, by Twoja firma była w dobrych rękach, a wszystkie niezbędne druki zawsze były wypełnione na czas, zadbaj o współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym. Tylko specjaliści, którzy znają się na rzeczy i świetnie orientują się w obowiązujących przepisach, mogą dobrze i bezbłędnie pomagać Ci w prowadzeniu firmy. Jeśli zależy Ci na solidnej współpracy, poznaj naszą ofertę i skontaktuj się z naszym przedstawicielem.

Komentarze