Biała lista podatników VAT — jak ją zgłosić i od jakiej kwoty obowiązuje? Wyjaśniamy.

Biała lista podatników VAT określana również jako wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT to miejsce, w którym można w prosty sposób zweryfikować każdego kontrahenta jeszcze przed nawiązaniem współpracy. Sprawdź, dlaczego warto z niej korzystać i jakie ma ona możliwości. W jaki sposób można skorzystać z tego wykazu? Te oraz wiele innych istotnych informacji na temat białej listy znajdziesz w naszym poradniku.

Sprawdź, czym jest biała lista podatników VAT. Jak ją zgłosić i od jakiej kwoty obowiązuje? Wyjaśniamy najważniejsze informacje dotyczące białej listy dla przedsiębiorców.

Biała lista podatników VAT — co to jest?

Biała lista podatników to wykaz przedsiębiorców, którzy są w Polsce zarejestrowani jako podatnicy VAT. Od 2019 roku może z niej skorzystać każdy obywatel. Pozwala bowiem zweryfikować zarówno usługodawców, jak i kontrahentów. Listy uwzględniają podatników, którzy są zarejestrowani, oraz tych, którzy dokonali wyrejestrowania firmy lub ponownie ją zgłosili. Aby skorzystać z wyszukiwarki umieszczonej na stronie Ministerstwa Finansów, wystarczy wpisać numer konta firmy, NIP lub REGON. Ustawodawca umożliwia również weryfikację podmiotu na podstawie nazwy firmy. Wystarczy wpisać minimum 5 znaków w ramach nazwy danego podmiotu.

Po wpisaniu w okienku zaznaczonych danych i kliknięciu „szukaj”, w wyszukiwarce pojawia się informacja, czy przedsiębiorca figuruje w rejestrze VAT, czy jest zwolniony z tego podatku oraz kiedy dokonano rejestracji płatnika. Oczywiście w wykazie znajduje się również właściwy numer rachunku bankowego, na który trzeba dokonywać płatności za usługi lub produkty.

Biała lista podatników VAT — jak zgłosić firmę?

Zgłoszenie firmy na białą listę nie wymaga specjalnym umiejętności. Wystarczy bowiem zaktualizować wpis w CEIDG poprzez dodanie w odpowiedniej rubryce aktualnego numeru konta firmowego. Może to być konto firmowe stworzone w Polsce lub za granicą. Nawet jeśli jest to numer rachunku obsługiwany w innej walucie, można spokojnie go tam umieścić.

Bez względu na to, czy jesteś przedsiębiorcą, czy też kontrahentem, jeśli wartość poszczególnych faktur nie przekracza wyznaczonej przez ustawodawcę kwoty, nie jesteś zobligowany do korzystania z tej listy. Dotyczy to również przypadków, w których firma nie jest płatnikiem VAT, ponieważ jest np. zwolniona z tego obowiązku.

Biała lista podatników VAT — od jakiej kwoty trzeba z niej korzystać?

Ustawodawca zaleca weryfikację podatników VAT, jeśli wartość jednorazowej transakcji przekracza 15 tysięcy złotych. Przed dokonaniem płatności warto zatem zweryfikować, czy rachunek podany w systemie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest taki sam, jak ten podany na druku faktury.

Jeśli przyjmowana kwota zapłaty jest niższa niż 15 tysięcy złotych, nie ma obowiązku weryfikacji kontrahenta na białej liście podatników.

Biała lista podatników VAT — od kiedy obowiązuje?

Biała lista podatników VAT powstała w 2019 roku. Ustawodawca chciał, by każdy kontrahent lub potencjalny klient mógł sprawdzić, czy podany rachunek bankowy jest zarejestrowany jako firmowy. W ten sposób można zminimalizować ryzyko skorzystania z oferty nierzetelnych usługodawców oraz sprzedawców. Jeśli przedsiębiorca nie jest zarejestrowany jako płatnik VAT, ale w czasie rozliczeń z klientem dokonał naliczenia tego podatku, to powinien się z niego rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Dokładnie opisuje to artykuł 108 ust. 1 ustawy o VAT. Jeśli natomiast firma jest zarejestrowana, a przedsiębiorca jest zwolniony z podatku VAT, to może on wystawić fakturę, ale nie powinna ona zawierać wspomnianego podatku VAT.

Podsumowanie: biała lista przedsiębiorców — zadbaj o własne bezpieczeństwo!

Biała lista podatników powstała z myślą o uszczelnienie systemu podatkowego. Niemniej jednak ma ona również za zadanie weryfikację kontrahentów, z którymi współpracują przedsiębiorcy lub osoby indywidualne. Dzięki wzajemnej kontroli można ochronić się przed współpracą z nierzetelnymi podwykonawcami. Pozwala to uniknąć problemów związanych z brakiem płatności za wykonane usługi lub dostarczone produkty.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoi kontrahenci są lojalni, przekazali Ci rzeczywisty numer rachunku bankowego, a ich działalność jest wciąż zarejestrowana, to po prostu skorzystaj z możliwości białej listy podatników VAT. Jeśli prowadzenie firmy przysparza Ci trudność lub masz pytania, na które chcesz poznać odpowiedź, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji!

Komentarze