Najważniejsze zmiany w prawie dla przedsiębiorców w 2023 roku

zmiany w prawie

2023 rok ponownie przywitał Polaków licznymi zmianami w prawie dla przedsiębiorców. Nie mogło być przecież inaczej. Ustawodawcy bezustannie wprowadzają zmiany, by przedsiębiorcom żyło się lepiej — jakkolwiek to brzmi. Podobnie do lat poprzednich i w tym roku pojawiły się nowe ustawy, przepisy i regulacje. Sprawdź, do czego dokładnie zobowiązują one właścicieli firm.

Prowadzisz firmę w Polsce? Sprawdź, co zmieniło się w prawie dla przedsiębiorców w 2023 roku.

Zmiany w prawie dla przedsiębiorców 2023 – co warto wiedzieć?

Poznaj wymagania ustawodawców i dopełniaj swoich obowiązków, by prowadzona działalność gospodarcza była zgodna z obowiązującym prawem.

#1 Praca zdalna zgodnie z Kodeksem Pracy od 7 kwietnia 2023 roku

Ustawodawca doprecyzował niezbędne przypisy i od 7 kwietnia 2023 roku każdy przedsiębiorca będzie mógł zatrudnić pracownika w ramach pracy zdalnej. Nowe przepisy zastępują dotychczasowe regulacje takiej formy pracy, które obowiązywały w czasie pandemii Covid-19. Co ważne praca zdalna ma zastąpić również opcję telepracy. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają w taki sposób pracowników, będą mogli korzystać z takiej formy zatrudnienia jeszcze przez 6
miesięcy, licząc od dnia wdrożenia nowych przepisów.

A więc praca zdalna od 7 kwietnia może być wykonywana w miejscu, które wskaże pracownik, ale zawsze powinny to zaakceptować dwie strony. W tym przypadku obowiązują środki bezpośredniego porozumiewania się na odległość. A do tego można zdecydować się na tryb mieszany, w którym łączy się system zdalny system stacjonarnym, lub wybrać opcję całkowitej pracy zdalnej. Wymiar czasu pracy jest kwestią umowną pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Pracownicy zatrudnieni w ramach pracy zdalnej powinni być informowani o wszelkich zmianach oraz zakresie wykonywanych czynności w formie elektronicznej lub papierowej.

#2 Kontrola trzeźwości pracowników od 21 lutego 2023 roku

Pracodawcy od 21 lutego 2023 roku mają również możliwość skorzystania z prawa do kontroli trzeźwości lub spożycia innych środków działających odurzająco. Wszelkie tego typu kontrole powinny być przeprowadzone zgodnie z prawem, a ich celem jest ochrona zdrowia oraz życia pracowników. Ten przepis ma także bezpośredni związek z ochroną mienia pracodawcy.

Co ważne, każdy pracownik, który podejmuje się pracy, jest zobligowany do pracy w stanie trzeźwości umysłowej i fizycznej. W przeciwnym razie podlega karze grzywny lub aresztu.

#3 Ulgi podatkowe dla przedsiębiorcy w 2023 roku

Prowadząc firmę w Polsce, trzeba liczyć się z licznymi przepisami i regularnym uiszczaniem opłat, by nie mieć na głowie problemów z ZUS-em, urzędem skarbowym lub innymi ważnymi instytucjami. Jednak ustawodawcy umożliwiają także skorzystanie z licznych ulg, dzięki którym można skutecznie obniżyć wysokość podatku, który należy uiścić do właściwego urzędu skarbowego.

W tym roku przedsiębiorcy mogą skorzystać z 9 ulg. To, czy faktycznie można z nich korzystać w konkretnym przypadku, jest zależne od wybranej formy opodatkowania firmy. Oto one:
● ulga dla rodziców samotnie wychowujących dziecko lub dzieci,
● Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego,
● ulga rehabilitacyjna,
● ulga na dziecko,
● ulga na działalność badawczo-rozwojową,
● ulga internetowa,
● ulga termomodernizacyjna,
● ulga związana z przekazaniem darowizny,
● ulga na innowacje — IP Box.

Podsumowanie: bądź na bieżąco ze zmianami w prawie dla przedsiębiorców w 2023 roku, by prowadzić biznes zgodnie z prawem!

Rewolucja w prawie wraz z nadchodzącym nowym Rokiem już nikogo nie dziwi. Oprócz podwyżek cen wchodzą w życie nowe przepisy, które często można postrzegać dwojako. Współczesny rynek pracy w Polsce już dawno potrzebował odpowiednich przepisów, które umożliwiałby w pełni legalną pracę zdalną. Kwestia trzeźwości na terenie zakładów pracy to również kwestia, która nie pozostawia wątpliwości i jest zasadna. Możliwość korzystania z ulg pozwala, choć w niewielkim stopniu odzyskać zapłacony podatek, który jest obciążeniem dla każdej firmy, pomimo zwiększonego progu kwoty wolnej od podatku.

Potrzebujesz pomocy z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej? Skorzystaj z pomocy naszej wyspecjalizowanej kadry. Chętnie pomożemy Ci wdrożyć obowiązujące w 2023 roku przepisy i dokonamy rocznego rozliczenia z uwzględnieniem odpowiednich ulg podatkowych.

Komentarze